Daca ti-a placut, distribuie acum!

Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19 în România: 96 de infectări noi în ultima săptămână. Doi oameni au murit!

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a raportat o creștere de 23% a cazurilor noi de COVID-19 în ultima săptămână, comparativ cu perioada precedentă. În total, au fost înregistrate 96 de cazuri noi, dintre care 25 sunt reinfectări, pacienți care au fost testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare. De asemenea, au fost raportate două decese din cauza infecției cu #SARSCoV2.

În aceeași perioadă, au fost realizate 652 de teste RT-PCR și 9.592 de teste rapide antigen. Rata de pozitivitate a crescut cu 0,2%, ajungând la 1%, ceea ce ar putea indica o intensificare a răspândirii virusului în comunități.

Până în prezent, România a prelucrat 14.047.739 de teste RT-PCR și 15.318.659 de teste rapide antigen. În total, țara noastră a înregistrat 3.583.395 de cazuri de COVID-19, iar 69.257 de persoane au decedat din cauza complicațiilor asociate infecției cu #COVID19.

În ciuda scăderii generale a numărului de cazuri grave, autoritățile rămân vigilente și recomandă în continuare respectarea măsurilor de prevenire, cum ar fi purtarea măștii și igiena riguroasă a mâinilor.

Pentru mai multe informații și actualizări, rămâneți pe #CotidianOnline!

 


Daca ti-a placut, distribuie acum!
Alte articole care te-ar putea interesa...
LEAVE A COMMENT

Facebook
Închide
Închide