Daca ti-a placut, distribuie acum!

Persoană prinsă descărcând, deșeuri amestecate pe malul unui pârâu de lângă Primărie!

În cursul nopții(25 mai), ca urmare a solicitării telefonice de către Primarul Comunei Podulești, Garda de Mediu Dâmbovița s-a deplasat la fața locului, unde a identificat o persoană din Produlești, care descărca din căruță deșeuri amestecate provenite din gospodărie pe un amplasament situat pe malul stâng al pârâului Suța, la cca. 250 m de Primărie.

Persoana care nu a respectat legislația privind transportul deșeurilor a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 30000 lei și s-a dispus ca măsură complementară confiscarea autovehiculului.

,,Transportul deșeurilor se face numai cu respectarea prevederilor H.G nr.1061/2008, în sensul că, transportul deșeurilor trebuie să fie însoțit de formulare de transport cu regim special și deșeurile să fie transportate numai către operatori autorizați pentru eliminarea/valorificarea deșeurilor.
Vrem să precizăm că avem încheiat protocol de colaborare pentru astfel de situații aproape cu toate primăriile din județul Dâmbovița.” – informează Garda de Mediu Dâmbovița

Daca ti-a placut, distribuie acum!
Alte articole care te-ar putea interesa...
LEAVE A COMMENT

Facebook
Închide
Închide